Disky - SSD, interní, externí a příslušenství | IT-SECONDHAND.CZ

Disky

Pevné disky Pevné disky slouží k ukládání a zálohování dat počítače, notebooku a dalších zařízení. Dělí se na  interní disky , tedy disky umístěné uvnitř daného zařízení - notebooku či PC, které slouží jako systémový disk anebo dodatečné úložiště, a externí disky - tedy...

Pevné disky

Pevné disky slouží k ukládání a zálohování dat počítače, notebooku a dalších zařízení. Dělí se na interní disky, tedy disky umístěné uvnitř daného zařízení - notebooku či PC, které slouží jako systémový disk anebo dodatečné úložiště, a externí disky - tedy disky lokalizované mimo samotné řazízení. Externí disky se používají k ukládání a zálohování dat nejrůznějšího charakteru. Ke stolnímu počítači, notebooku, ale i televizi se zpravidla připojují prostřednictvím konektoru USB. MAjí široké spektrum využití a jsou velice mobilní. Na co dalšího se zaměřit při výběru pevného disku?

Typ disků

SSD disky

Moderní disky založené na technologii NAND Flash, která k ukládání dat využívá tranzistory. Tyto disky jsou velmi rychlé a neobsahují pohyblivé části, což má pozitivní vliv na odolnost vůči mechanickému poškození. Pro jejich vysokou rychlost jsou dosazovány jako disky pro operační systém a nejpoužívanější aplikace.

HDD disky

HDD jsou tradiční disky, které data ukládají na rotující plotny pomocí magnetické indukce. Jejich největší výhodou je nízká cena oproti SSD, jsou ale výrazně pomalejší. V moderních sestavách hájí svoje osazení na pozici úložiště pro data nebo málo používané programy.

Formáty disků

  • 3,5" – standardní formát pevných disků používaný ve většině desktopových a serverových nasazení.
  • 2,5" – zmenšený formát disků, který se používá především v noteboocích, nic ale obvykle nebrání ani dosazení do standardního počítače. Menší rozměry jsou obvykle vykoupeny vyšší cenou nebo nižší rychlostí.
  • M.2 – tento moderní formát byl vytvořen pro SSD disky. Ty se v jeho případě usazují přímo do specializovaného slotu na základní desce. Největší výhodou jsou miniaturní rozměry a rychlostní potenciál daleko přesahující starší řešení.

Připojení disku

Externí rozhraní

  • USB 2.0 – USB 2.0 není nejstarší, dnes ale již značně zastaralou verzí USB. Pro rychlé SSD disky se tedy jedná o nerelevantní technologii, která zcela degraduje jejich potenciál.
  • USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) – nenechte se zmást zavádějícím značením. USB 3.2 Gen 1 je staré dobré USB 3.0 (3.1 Gen 1), o kterém se dnes v určitých kontextech referuje právě tímto novým způsobem. Rozhraní USB 3.2 Gen 1 je schopno rychlostně uspokojit většinu externích SSD disků.
  • USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) – USB 3.2 Gen 2 nabízí dvojnásobnou přenosovou rychlost oproti Gen 1, a navíc umožňuje až 100W napájení.
  • USB-C – konektor velikostně zhruba odpovídá dobře známému microUSB, oproti kterému však skýtá řadu výhod, jež z něj dělají konektor budoucnosti. Nejobecnější z nich je jeho symetrický tvar, díky kterému konektor vždy zapojíte na první pokus. Zároveň USB-C umožňuje podporu všech standardů USB včetně USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2). USB-C také dokáže obsluhovat síťové připojení skrze Ethernet a přenos obrazu s využitím HDMI 2.0. Vzhledem k vysoké popularizaci se USB-C již na řadě moderní externích SSD disků objevuje.
  • eSATA – rozhraní, které se proslavilo jako rychlejší alternativa k USB verze 2.0, poslední revize této sběrnice ho však již zastiňují, proto se od něj rychle ustupuje.
  • FireWire – FireWire dnes již taktéž nepatří mezi hojně využívaná rozhraní. Původ má v připojování videokamer, dnes je však rychlostmi USB s přehledem překonán.
  • LAN – takto označujeme datová úložiště, která lze pomocí standardního konektoru RJ-45 a sběrnice Ethernet připojit do místní sítě, aby mohla fungovat jako NAS.
  • Thunderbolt 3 – Thunderbolt 3 je momentálně jediné alternativní rozhraní, které rychlostně překonává USB 3.2 Gen 2. Připojuje se pomocí konektoru USB-C a dokáže přenášet i obraz pomocí zahrnutého DisplayPort 1.2.
  • Wi-Fi – externí pevné disky s Wi-Fi dokážou komunikovat bezdrátově, což může v některých situacích výrazně usnadnit práci.
Rozhraní Maximální přenosová rychlost
USB 2.0 60 MB/s
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen1) 625 MB/s
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen2) 1250 MB/s
eSATA 375 MB/s
FireWire 100 MB/s
LAN 125 MB/s (Gigabit Ethernet) – 1250 MB/s (10 Gigabit Ethernet)
Thunerbolt 3 5000 MB/s

Interní rozhraní

  • SATA II – SATA II již značně zaostává, proto byste se mu měli, pokud možno, vyhnout a zvolit některou z novějších možností připojení interních pevných disků.
  • SATA III – SATA III je dnes zažité rozhraní pro připojení interních disků. Některé moderní SSD disky však už rychlostně překonávají možnosti sběrnice SATA, která využívá komunikačního rozhraní AHCI optimalizovaného především pro mnohem pomalejší HDD.
  • SAS – sériový nástupce paralelního rozhraní SCSI. Jeho cílovým nasazením jsou především serverové hard disky.
  • M.2 (SATA) – M.2 jako formát jsme si představili výše. Sám o sobě nezaručuje vyšší rychlosti. Formátu M.2 mohou nabývat i disky komunikující skrze starší sběrnici SATA, jejich rychlosti jsou tím ale výrazně omezeny.
  • M.2 (NVMe) – NVMe je komunikační rozhraní, které nahradilo zastaralé AHCI a naplňuje potřeby rychlých SSD disků mnohem lépe. Jeho největší výhodou je umožnění vysokorychlostního paralelního přenosu dat skrze sběrnici PCI-Express. SSD disky využívající protokolu NVMe jsou nejrychlejšími úložišti, které si dnes můžete dopřát.
iPřed nákupem interního disku zkontrolujte, jaké rozhraní podporuje vaše základní deska.
  • PCIe - PCIe SSD disky jsou vlastně NVMe SSD disky, které namísto specializovaného M.2 slotu využívají obecný konektor sběrnice PCI Express 3.0 x4, komunikují tedy pomocí čtyřech linek. Existují taktéž redukční karty, skrze které lze M.2 SSD připojit do slotu PCIe.
  • U.2 – Formát M.2 umožnil SSD disky výrazně zmenšit, což v některých aplikacích omezilo jejich kapacitu. Konektor U.2 dokáže připojit 2,5" SSD disky pomocí standardu NVMe a zajistit tak vysoké rychlosti i pro ně. Pokud vaše základní deska konektorem U.2 nedisponuje, lze ho skrze redukci konektorem M.2.
  • mSATA – mSATA je jakýmsi duchovním předchůdcem formátu SSD disků M.2. Z názvu vyplývá, že komunikuje pomocí sběrnice SATA, takže se na tento formát vztahují veškerá její omezení. Výhodou jsou pouze menší rozměry. Netěší se přílišné popularitě a se standardními konektory SATA není kompatibilní, proto raději dvakrát zkontrolujte, zda váš počítač tímto specializovaným slotem disponuje.
Rozhraní Maximální přenosová rychlost
SATA II 300 MB/s
SATA III 600 MB/s
mSATA 600 MB/s
SAS 1200 MB/s
M.2 (SATA) 600 MB/s
M.2 (NVMe) 4000 MB/s
PCIe 4000 MB/s
U.2

4000 MB/s

Zdroj (zpracování popisu, orientačních tabulek a dat): www.alza.cz

Zobrazit více

Aktivní filtry