Monitory

Monitor je bez debat nedílnou součástí každé stolní počítačové sestavy. Velkou část monitorů sice můžete používat pro více účelů, rozdíly mezi nimi ale jsou, a to zejména v kvalitě, vlastnostech obrazu a dalších vlastnostech jako je panel, odezva a obnovovací frekvence. Děláte grafiku? Hrajete...

Monitor je bez debat nedílnou součástí každé stolní počítačové sestavy. Velkou část monitorů sice můžete používat pro více účelů, rozdíly mezi nimi ale jsou, a to zejména v kvalitě, vlastnostech obrazu a dalších vlastnostech jako je panel, odezva a obnovovací frekvence. Děláte grafiku? Hrajete hry anebo potřebujete svojí práci rozdělit na více obrazovek najednou? Níže vám poradíme, na co se při výběru zaměřit a jaký typ zařízení či displeje je pro vás ten ideální.

Monitor do kanceláře nebo domácnosti

Monitor do kanceláře nebo do domácnosti by měl mít dostatečnou úhlopříčku pro zobrazení tabulek, práci v MS Office sadě a prostor na vícero oken. Proto v potaz připadají monitory monitory s úhlopříčkou od 19″. Vítané jsou funkce snižující námahu očí, mezi které patří například Flicker–free.

Herní monitory – hon za obnovovací frekvencí

Herní monitory  nabízí vysokou obnovovací frekvenci a nízkou odezvu. Díky těmto parametrům dokáží bleskově reagovat na změny obrazu, a poskytovat tak plynulý obraz i v akčních scénách. Proto více než důraz na IPS panel a pozorovací úhly by se pozornost měla přikládat k obnovovací frekvenci (OF). OF herního monitoru by měla být alespoň 120 Hz, velmi oblíbené jsou monitory 144Hz. Odezva pak do 4 ms.

Profesionální monitory – nejen pro grafiky

Profesionální monitory mají řadu využití. Často slouží k tvorbě a editaci multimédií. V takovém případě je největší důraz kladen na kvalitu obrazu, bezchybné pozorovací úhly a přesné podání barev. Mezi profesionální dále patří i velkoformátové a dotykové monitory k PC.

PC monitor a rozlišení – jaké je to správné?

Obecně platí, že čím větší úhlopříčku monitoru zvolíte, tím vyšší by mělo být i jeho rozlišení. S vyšším rozlišením získáte více obrazových bodů na jeden palec monitoru, suma sumárum Váš obraz bude detailnější. Zároveň se s rozlišením zvětšuje i pracovní plocha. Kdy zvolit Full HD a kdy už se hodí monitor 4K?

 👉Full HD je rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů. Hodí se pro všechny běžně používané monitory.

 👉4K odpovídá čtyřnásobnému Full HD. Má 3 840 × 2 160 pixelů a je ideální pro profesionální a herní monitory.

 👉8K je skvělá volba pro počítačový monitor na práci s grafikou. Jedná se o dvojnásobné 4K rozlišení.

Typ panelu pro monitor k PC

Monitory k PC mají několik obrazových technologií. IPS a S-IPS panely mají vynikající podání barev, nízkou spotřebu a široké pozorovací úhly. TN panely jsou levnější, mají zpravidla nižší odezvu, avšak kvalitou obrazu se technologii IPS nevyrovnají. Kompromisem mezi IPS a TN jsou monitory MVA ⁄ PVA, lepší podívanou a delší životnost naopak nabízí LED panely.

Jaké jsou povrchy obrazovky pro monitory k PC

Povrch obrazovky pro monitory k PC je velmi důležitý, aby se vám u počítače pohodlně pracovalo. Při výběru typu panelu berte v úvahu hlavně to, zda budete mít obrazovku u okna a kolik světla na ni bude dopadat.

Matný povrch neodráží světlo z okolí. Poskytuje méně sytou reprodukci barev.

Lesklý povrch obrazovky nabízí syté a reálné barvy. Je hůře čitelný, svítí-li na něj slunce.

Antireflexní povrch představuje kompromis mezi lesklou a matnou obrazovkou. Ve srovnání s lesklým displejem je lépe čitelný na přímém slunci, avšak neposkytuje tak kvalitní reprodukci barev.

Konektory pro PC monitor

Předtím než koupíte PC monitor zkontrolujte, zda disponuje alespoň jedním stejným portem jako váš počítač. Pokud tomu tak není, monitor k němu nepřipojíte.

(Zdroj Alza.cz, [online; cit. 2023-04-17], Dostupné na WWW: https://www.alza.cz/lcd-monitory/18842948.htm)

D-SUB (VGA)
D-SUB (VGA)

HDMI
HDMI

DVI
DVI

DisplayPort
DisplayPort

Zobrazit více

Zatím zde nejsou žádné produkty

Navštivte nás za pár dní znovu. Produkty se zobrazí, hned jak je přidáme.