Jak si vybrat vhodný notebook?

Jak si vybrat vhodný notebook?

Plánuješ pořídit si notebook a jeho parametry a vlastnosti jsou pro tebe španělská vesnice? Pomůžeme ti se v nich lépe zorientovat. Někteří uživatelé se v parametrech a hardwaru zařízení krásně orientují a přesně vědí, jaký stroj je pro jejich profesi ten správný. Ale jsou i tací, kterým zkratky RAM či CPU nic neříká a vybírají si notebook na základě líbí - nelíbí. Důležité je vybrat si notebook na míru svým požadavků, jako je účel použití, kýžený výkon, mobilnost, výdrž baterie a to vše v souladu s rozpočtem. Je opravdu škoda, když pořízený laptop nenaplňuje Vaše představy a jeho parametry a vlastnosti se neslučují s účelem, pro který ho hlavně potřebujete. Je absolutně zbytytečné, aby se obchodní zástupce či manažer místo hezky mobilního ultrabooku, tahal s hardwarově předimenzovanou 15ti palcovou "krávou" . Sepsali jsme pro tebe pár tipů a bodů, na které by ses měl/a při výběru notebooku běžný uživatel zaměřit.

Primární je účel použití a úhlopříčka displeje

Notebook lze využívat nejen k práci, ale i zábavě. Ať už chceš notebook využívat pro cokoliv, je fajn se zaměřit na nejdůležitšjší oblast, pro kterou jej  vlastně potřebuješ. Pro práci, zábavu, studium či složité programování se hodí jiný typ notebooku. Pokud potřebuješ notebook pro základní práci, jako jsou e-maily, kancelářské dokumenty a surfování po internetu, měl by stačit notebook s nižšími výkonovými požadavky. Pokud však budeš notebook využívat pro náročné úlohy, jako je grafické zpracování, hraní her nebo programování, budeš potřebovat naopak notebook s vyšším výkonem. Ukážeme vám, na jaké parametry a vlastnosti se při výběru zaměřit, co je to RAM a kolik je jí potřeba pro surfování a dívání se na Netflix. Tedy primární, je sladit parametry notebooku s účelem použití a rozhodnout se pro úhlopříku displeje, která určí ráz, hmotnost a velikost celého zařízení. Zkusíme Vás nasměrovat, jak vybrat ten nejlepší model, ať už hledáte nadupanou herní mašinu, skvělého kancelářského parťáka anebo jen notebook na surfování po internetu.

Rychlotipy pro výběr notebooku

- pro hraní her, práci s multimediálním obsahem a složité výpočty, volte notebook s dedikovanou grafickou kartou

- praktickou vlastností pro práci ve tmě, je podsvícení klávesnice notebooku

- úložiště/disk typu SSD (další druhy SATA, NVMe) zajišťuje rychlý start a celý chod notebooku

- obejdete se bez numerické klávesnice

- menší úhlopříčka = lepší manipulace a přenášení přístroje větší úhlopříčka = lepší zobrazení, více dat, multitasking

- pracovní řady notebooků - latitude, precision, thinkpad, elitebook mají bytelnou konstrukci a odolnou klávesnici

- rozlišení Full HD a IPS panel - hezká podívaná

- opravdu využiji dotykový displej?

Základní parametry pro výběr laptopu

Displej notebooku      

Když vybíráme laptop, displej a jeho vlastnosti jsou jedním z nejdůležitějších faktorů. Je potřeba správně zvolit velikost, rozlišení, typ displeje a technologii obrazu.

Rozlišení udává jemnost a poměr stran displeje. Pro sledování filmů, hraní her a práci s grafikou volíme nejméně Full HD (náročnější uživatelé Ultra HD). Pro kancelářskou práci stačí nižší rozlišení - například HD+ či HD.

* Velikost displeje má  nemalý vliv na přenášení a využití notebooku. Na větším displeji si více užijete hry a filmy, ale jsou těžší a hůře se přenášejí.

10"–14,1" displej mají menší,  elegantní. kompaktní notebooky vhodné pro časté přenášení. Netbooky a ultrabooky.

15"–15,6" displeje patří mezi ty nejrozšířenější rozměry, mají nejuniverzálnější využití. Lepší multitasking.

17"–18,4" displeje se hodí se na filmy, hry, i práci s grafikou a videi, notebook se ale hůře přenáší.

 * Druh / Typ displeje má dopad na kvalitu barev a viditelnost na slunci. Rozlišujeme tři typy:

Matný displej odlesky tolik neodráží, ale má tlumené barvy.

Lesklý displej má jasnější barvy, ale hodně odráží okolní světlo.

Antireflexní displej je zlatou střední cestou a kombinuje výhody obou dvou typů.

* Technologie obrazu ovlivňuje barvy, pozorovací úhly i odezvu. Mezi čtyři hlavní typy patří:

IPS displej má lepší barvy i pozorovací úhly, ale nižší kontrast a vyšší odezvu.

TN displej je levnější, má vysoký jas a rychlou odezvu, ale horší pozorovací úhly.

VA displej kombinuje výhody TN a IPS panelů, ale liší se dle výrobce. Krom toho při chybě pixel zčerná.

OLED displej zajistí rychlou odezvu, skvělý kontrast i podání barev, ale je dražší a vydrží kratší dobu.

Procesor      

Procesor (CPU) je mozkem PC. Odvíjí se od něj výkon notebooku pro práci nejen v náročných programech, ovlivňuje FPS (počet snímků za sekundu) ve hrách nebo schopnost multitaskingu (zpracování více programů současně). Nejrozšířenější výrobci procesorů jsou společnosti Intel a AMD. 

Frekvence procesoru se uvádí v GHz a značí vlastně počet instrukcí, které dokáže CPU vykonat za 1 s. S vyšší frekvencí roste pracovní výkonnost procesoru.

Jádro CPU je nejdůležitější část procesoru, která je odpovědná za všechny výpočetní operace. Tedy čím více jader, tím více úloh dokáže procesor zpracovat najednou. Většina notebookových procesorů je vybavena čtveřicí výpočetních jader. Lépe je ale více, protože danou úlohu si mezi sebou rozdělí více jader, čímž se zkrátí doba jejího zpracování. Nutno však počítat s tím, že například osmijádrové mobilní procesory určené pro herní nasazení mají citelně vyšší spotřebu než úsporné čtyřjádrové kusy, což negativně ovlivňuje výdrž na baterii.

Pro nenáročné činnosti postačí notebook s méně výkonným procesorem jako třeba Intel Pentium, Celeron či i3.

Pro hry a běžnou kancelářskou činnost notebook s nejméně 4jádrovým procesorem – například Intel Core i5, i7 nebo AMD Ryzen 5, 7.

Pro práci s videi a grafikou doporučujeme pokročilé procesory Intel Core i7, i9 nebo AMD Ryzen 7, 9.

Operační paměť RAM      

Operační paměť RAM je nedílnou součástí laptopu. Slouží k dočasnému uchovávání zpracovávaných dat a spuštěných programů. Všeobecně čím více operační paměti, tím pohodlnější hraní i práce, protože najednou lze spustit více programů nebo oken prohlížeče bez zasekávání či pádu systému. Kdbychom brouzdali do hloubky záleží i na jednotlivých parametrech paměti: typ, rychlost, frekvence, propustnost

Notebook s 4GB RAM stačí pro chod operačního systému Windows a nenáročnou kancelářskou práci, prohlížení internetu a multimédia.

Notebook s 8GB RAM je zlatou střední cestou a současným standardem. Kromě základních činností si také zahrajete většinu starších her a plynule spustíte některé náročnější aplikace.

Notebook s 16GB RAM se hodí pro nejnáročnější hráče a profesionály. Pokud chcete hrát hry v nejvyšší kvalitě a zároveň streamovat, střihat videa či editovat grafiku, je 16GB RAM vhodná pro váš notebook.

Notebook s 32 GB RAM a více je určen pro profesionální účely. Hravě zvládne 3D modelování, práci v několika náročných programech zároveň i úpravy fotografií a videí ve vysokém rozlišení (4K a více).

Grafická karta     

Grafická karta slouží k vykreslování obrazu na displej notebooku, externí monitor nebo TV. Její výkon je zásadní pro hraní her a práci v grafických programech a video editorech.

Integrované grafické karty

Tyto karty jsou umístěny v procesorovém pouzdře a pracují s operační pamětí. Dnešní generace integrovaných karet jsou již poměrně výkonné, ale přesto se hodí spíše jen na kancelářskou činnost a konzumaci multimédií.

Dedikované grafické karty

Samostatné grafické karty s vlastní grafickou pamětí. Jejich využití je vhodné v rámci herní zábavy, na střih videa nebo pro různé grafické programy.

Herní grafické karty

Jde vždy o samostatné grafické karty, které jsou vybavené takovými hardwarovými prostředky, že jsou přímo navržené pro hraní her. V současně době lze za mobilní herní grafickou kartu považovat vše od NVIDIA GeForce GTX 1050 výše. Mějte na paměti, že grafická karta je nedílnou součástí notebooku a nedá se později nijak vylepšit. Proto je lepší si na začátku trochu připlatit, aby vám následně mohl notebook déle sloužit jako herní mašina.

Disk     

V současnosti už debata jestli HDD nebo SSD není na místě. Díky absolutně příznivé cenně SSD disků a spoustu výhod oproti klasický plotnovým diskům, se jediná volba upíná k volbě formátu a rozhraní SSDéčka, které rozhoduje o rychlosti disku a tím chodu celého notebooku.